Nem lehet minden susztert egy kaptafára húzni...

Egy év alatt több mint 10 százalékos forintleértékelés, euróban számolva 9 százalékos minimálbér-csökkenés, és Bulgária után a második legalacsonyabb a nominális minimálbér az EU-ban, továbbá az egyik legrosszabb termelékenység, - a legutóbb csatlakozott 11 ország közül alulról a harmadik-, ami tíz év alatt 5 helyezésnyi visszaesés.

Hogyan csökkent itt bármilyen versenyhátrány a forint segítségével?

eu_termel.jpg

Mindez onnan jutott eszembe, hogy olvastam egy jogot végzett ex-politikus megjegyzését arról, be kell -e vezetni az eurót Magyarországon.(Ez egyébként az uniós csatlakozás óta célja volt a magyar politikának...)

"Aki egy 2022-es kormányváltás után ... be akarja vezetni az eurót Magyarországon, lemond azokról a monetáris politikai eszközökről, amelyekkel Magyarország versenyhátrányát csökkenteni lehetne Európa centrumához képest. Lemond Magyarország felzárkózásáról, és oda dobja az országot az európai pénzügyi elitnek. Nem a mindenkori miniszterelnök, hanem az ország szuverenitását szűkíti le végzetesen."

A személyeskedő politikai mondatot, félmondatot szándékosan nem idéztem, ugyanis szerintem ez lényegtelen. Ennél sokkal fontosabb az a szemlélet, amely úgy látja, hogy egy, a termelékenységi versenyben folyamatosan veszítő gazdaság képes ettől a ténytől függetlenül felzárkózni a termelékenyebb országokhoz.

minima_lbe_rek.jpg

Ezt a szemléletet másképp nem lehet minősíteni, mint hogy totálisan voluntarista szemlélet, a gazdaság működésének minimális ismerete nélkül.

Hosszú távon a folyamatos leértékelés, mint versenyhátrányt csökkentő eszköz??

A lakosság elszegényítése az egyre jobban elértéktelenedő bérekkel, mint a sikeres verseny eszköze?

A könnyű felvásárlási célpontok megteremtése a komoly leértékeléssel, mint a sikeres verseny eszköze?

Az euró bevezetése elleni politika az elmúlt évek pénzügyi politikája volt, vannak képviselői számosan. Ugyanakkor tény, hogy a 2010 évi forint - euró árfolyam 270-es szintjéről mostanra a 360 forint/euró körüli szinten vagyunk, ami úgy 33 százalék körüli leértékelődés.

Többen emlegették a bejegyzés kapcsán a susztert és a kaptafát, de folytatva ezt a gondolatot, nem lehet minden suszter egy kaptafára húzni - bocsánat suszterek..

Ez a suszter azonban nyilván politikai célok érdekében akart hitet tenni ezzel a bejegyzéssel, nos, hitet tett, szelet vetett, és amint szokás, vihart aratott...